מבחן GMAT - מה זה מבחן ג'ימט ואיך מתכוננים אליו?
מהו מבחן GMAT?

מהו מבחן GMAT?

GMAT CAT - מבחן הקבלה לתואר שני במנע"ס בישראל ובחו"ל, נדרש ע"י רוב האוניברסיטאות והמכללות כאחד מהקריטריונים החשובים לקבלת תלמידים ללימודי תואר שני במנע"ס. במקרים רבים, משמש ציון מבחן GMAT כגורם העיקרי לקבלה / אי קבלה של תלמיד. בנוסף, יכול הציון לשמש כגורם העוזר רבות בהשגת מלגות הצטיינות ללימודים בחו"ל. לכתיבתם ועריכתם של מבחני GMAT   אחראית עמותה אמריקאית ללא כוונת רווח בשם Graduate Management Admission Council.

לצפייה במבחן GMAT לדוגמא לחץ כאן
מחפש קורס GMAT? לחץ כאן לפרטים נוספים

מה זה מבחן GMAT? (מה כולל המבחן)

מבחן ג'ימט נערך בשפה האנגלית בלבד ובודק יכולות הבנה כמותית, הבנה מילולית ויכולת ביטוי. הנחת היסוד של כותבי המבחן היא שיכולות אלה נרכשות לאורך זמן רב (בית ספר יסודי, תיכון ולימודים גבוהים), ולכן בחינתן של יכולות אלה תסייע למוסדות אקדמיים לנבא הצלחה אקדמית בקרב המועמדים לקבלה. אכן, מחקרים שבדקו ציונים במבחני- GMAT  מול הצלחה אקדמית מצאו התאמה גבוהה בין בעלי ציון גבוה ב- GMAT- לבין סטודנטים שהוגדרו כבעלי הצלחה אקדמית.

החלק הכמותי של מבחן ג'ימט - לחץ כאן להסבר

עם זאת, ישנן בעיות יסודיות שלא נבדקו ברוב המחקרים ועלולות לערער את יכולת המבחן לנבא הצלחה אקדמית. ראשית, המחקרים שמפורסמים, רובם ככולם נערכים ע"י GMAC, המועצה שאחראית לקיומו של המבחן, דבר המטיל ספק באובייקטיביות המחקרים. שנית, רוב הסטודנטים הניגשים למבחן עוברים הכנה כלשהי. הוכח, מעל לכל ספק שניתן, בעזרת מספר שבועות של הכנה אינטנסיבית, לשפר בעשרות אחוזים את הציון המתקבל. עורכי המחקרים "שכחו" לשקלל את מספר הסטודנטים שעברו הכנה למבחן. לבסוף, עולה בעיה נוספת בהגדרת המונח "הצלחה אקדמית". יש לזכור, כי מבחן ג'ימט משמש לקבלה ללימודי מנע"ס. האם סטודנט שקיבל ציונים גבוהים במהלך התואר הוא גם איש עסקים מוצלח יותר?

האם מבחן GMAT מנבא הצלחה בעולם העסקי?

אל דאגה, את ששכחו לבדוק עורכי המבחן, זוכרים ומכירים היטב מוסדות הלימוד השונים. הם עורכים מבדקים ומחקרים משל עצמם ומחליטים, כל מוסד בנפרד, לגבי רמת החשיבות של המבחן בשקלול הכולל. הם מודעים להכנה שעוברים הסטודנטים ומעלים את סף הקבלה. הצלחה אקדמית במוסד אמריקאי המלמד מנע"ס מוגדרת היטב, וסטודנט שמקבל ציונים גבוהים במשך לימודיו הוא, בסבירות גבוהה, גם עובד מוצלח בתחום בו התמחה. תכניות הלימודים במוסדות מובילים בחו"ל מורכבות לא רק ממבחני שינון וידע אלא גם מלמדות ובודקות יכולות ניתוח וחשיבה ותכונות אישיות המתאימות לתחום העיסוק הספציפי.

את הדיונים בעד ונגד קיומו של מבחן ג'ימט נסיים בשלב זה, ונאמר רק, כי הם מסובכים, מלאי אינטרסים וכנראה שלא יוכרעו בשנים הקרובות. ההיפך הוא הנכון, יותר ויותר מוסדות אקדמיים דורשים את המבחן וחשיבותו היחסית עולה באופן סטטיסטי עם הזמן. ואם חשקה נפשכם בתואר MBA הנכסף, עליכם להתגבר גם על משוכת מבחן ה-GMAT.

מרכז הבחינות בישראל

בארץ, מבחני GMAT נערכים מרכז בחינות שנמצא ברח' אבא הלל 1/ בן גוריון 2 בר"ג. מרכז הבחינות הוא סניף של חברתPearson education   העורכת מבחנים ממוחשבים בנושאים שונים, ובמקרה שלנו משמשת כזכיינית של VUE.

התנאים במרכז הבחינות מעולים. ציוד המחשוב מתקדם וחדיש, עמדות העבודה נוחות ומרווחות, השקט נשמר בצורה טובה, הצוות מקצועי ומיומן בד"כ ויש אפילו תאים ננעלים לאחסון תיקים וחפצים אישיים מחוץ לחדר הבחינה. בזמן הבחינה מקליטות מצלמות וידאו במעגל סגור את כל הנעשה בחדר המבחנים, כך שלא תוכלו לטעון ש"לא השתמשתם במחשבון", למשל.  בסיומו של מבחן ג'ימט מופק באופן מיידי דו"ח ציונים של כל נבחן, הדו"ח נחתם וניתן לכם לשימוש. ניתן לבקש עותקים נוספים בתשלום. אמצעי הזיהוי למבחן חשובים. הם דורשים 2 תעודות זיהוי עם תמונה. תגיעו עם אחת, לא תיבחנו ולא יוחזר כספכם. במבחן תקבלו 2 חוברות ספירלה,  בכ"א 7 דפים משובצים מנוילנים, וטושים מחיקים. גם טביעות אצבעותיכם יבדקו לשם זיהוי גם בכניסה וביציאה להפסקות. אתם יכולים ללמוד עוד על מרכז הבחינות שבו מתבצע מבחן ה-GMAT בסרטון הבא (מתוך האתר הרשמי של ה-GMAT).

איך כדאי להתכונן למבחן GMAT? צפה עכשיו בסרטון (מומלץ)


מבחן GMAT


קביעת תור עבור מבחן GMAT

תור למבחן קובעים באתר www.mba.com  באמצעות כרטיס אשראי בינלאומי בלבד (המחיר הוא 250$).

יש להזמין מבחן ג'ימט כ-3 שבועות מראש (לקראת סיום מועדי הרשמה לאוניברסיטאות רצוי להירשם אפילו קודם) ע"מ לוודא שיהיה לכם מקום בזמן הנוח עבורכם. המבחן נערך כפעמיים בשבוע או יותר לפי הביקוש. את המבחן ניתן לבצע פעם אחת בכל חודש קלנדארי בתנאי שעברו 31 יום מהמבחן הקודם. ובסה"כ 5 פעמים בשנה קלנדארית. שינוי מועד הבחינה מתבצע גם הוא באתר שלהם ועולה 50$.

יש לכם שאלה? צרו עמנו קשר ונשמח לסייע!